Afișări pe tema:
Episcopia Sloboziei si Calarasilor

13 ani de la Întronizarea Preasfințitului Părinte Vincențiu în Eparhia Bărăganului

29/06/2022

Praznicul Sfinților Apostoli Petru și Pavel este și sărbătoarea Eparhiei, căci în ajunul acestei zile, în urmă cu 13 ani, Preasfințitul Părinte Vincențiu era instalat de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor. Astfel, în ziua de 29 iunie 2022 clerul și dreptmăritorii creștini din Eparhia noastră sărbătoresc întronizarea […]

Citește tot

Parohia Ioan Alexe din Călărași în comuniune cu Ierarhul

24/06/2022

Vineri, 24 iunie 2022, când Biserica Ortodoxă prăznuiește Nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a slujit Sfânta Liturghie Arhierească la parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din municipiul Călărași, Protopopiatul Călărași. Sub protia Preasfinției Sale au slujit preacucernicii părinți consilieri Florin Ionescu, Manuel Rusu, Marius Gabriel Purcărea și Nicușor Silviu Dascălu, părintele protopop  Vasile […]

Citește tot

Ședința de lucru a Permanenței Consiliului Eparhial din data de 23 iunie 2022

23/06/2022

În Sala Consiliului „Matei Basarab” din cadrul Centrului Eparhial a avut loc joi, 23 iunie 2022, ședința de lucru a Permanenței Consiliului Eparhial, sub președinția Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu. Preoții Eparhiei noastre au solicitat sprijin tehnic pentru mai multe lucrări la bisericile parohiale din Eparhie. S-au aprobat măsuri pentru îmbunătățirea activității pastoral – misionare și […]

Citește tot

Ședința de lucru a Permanenței Consiliului Eparhial din data de 21 iunie 2022

21/06/2022

Sub președinția Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, în Sala Consiliului „Matei Basarab” din cadrul Centrului Eparhial a avut loc miercuri, 21 iunie 2022, ședința de lucru a Permanenței Consiliului Eparhial. S-au aprobat mișcări de personal clerical în cadrul parohiilor Eparhiei.

Citește tot

Slujbă arhierească la Parohia Sfântul Ierarh Nifon din Călărași

19/06/2022

În Duminica Tuturor Sfinților, 19 iunie 2022, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a săvârșit Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Ierarh Nifon” din municipiul Călărași, Protopopiatul Călărași. Sub protia Preasfinției Sale au slujit preacucernicii părinți consilieri Florin Ionescu, Marius Gabriel Purcărea și Nicușor Silviu Dascălu, părintele protopop Vasile Viorel Dinu, preoți și diaconi. Legat de dialogul liturgic, […]

Citește tot

Ședința de lucru a Permanenței Consiliului Eparhial din data de 15 iunie 2022

15/06/2022

În Sala Consiliului „Matei Basarab” din cadrul Centrului Eparhial a avut loc miercuri, 15 iunie 2022, ședința de lucru a Permanenței Consiliului Eparhial, sub președinția Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu. Preoții Eparhiei noastre au solicitat sprijin tehnic pentru mai multe lucrări la bisericile parohiale din Eparhie. S-au aprobat mișcări de personal neclerical în cadrul Eparhiei. S-au […]

Citește tot

Duminica Rusaliilor la Mănăstirea „Sfinții Voievozi” din Slobozia

12/06/2022

Anul acesta, în ziua de 12 iunie 2022, Duminica Rusaliilor sau Duminica Cincizecimii, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească în biserica Mănăstirii „Sfinții Voievozi” din Slobozia. Sub protia Preasfinției Sale, la Sfânta Liturghie au slujit preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, vicar eparhial și starețul mănăstirii, preacucernicii părinți consilieri  Florin Ionescu, Marius – Gabriel […]

Citește tot

Burse pentru elevii Seminarului Teologic Ortodox din Slobozia

09/06/2022

Elevii Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Slobozia au fost primiți, joi, 9 iunie 2022, la Centrul Eparhial de către Preasfințitul Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, pentru a li se acorda bursele lunare. Elevul Manolache Ionuț Pavel, absolvent al Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” Slobozia a rostit, în numele […]

Citește tot

Asfințit de soare

08/06/2022

Citește tot

Mandatul 2022 – 2026. Ședința de constituire a Adunării Eparhiale în Episcopia Sloboziei și Călărașilor

07/06/2022

Marți, 7 iunie 2022, a avut loc ședința de constituire a Adunării Eparhiale a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor pentru mandatul 2022-2026. Alegerile pentru membrii mireni (20 de persoane), cât și pentru membrii clerici (10 preoți) au avut loc în data de 5 mai, în toate cele zece circumscripții ale eparhiei. La ora 8:00 a dimineții […]

Citește tot

Cele mai recente articole

Aplicații puse la dispoziție

Toate
Știri
Transmisiuni
Unelte
Cereri și Formulare
Îndrumător
Publicații
Din Arhive
Colinde TV
Colinde TV
Filme
Filme
Știri Seminar și Asociații
Știri Seminar și Asociații
Calendar Ortodox și Citiri Zilnice
Calendar Ortodox și Citiri Zilnice
Pelerini în Eparhie
Pelerini în Eparhie
Știri din Protopopiate
Știri din Protopopiate
Publicații Eparhiale
Publicații Eparhiale
Site-ul nostru, în perioada 2010-2021
Site-ul nostru, în perioada 2010-2021
Site-ul nostru, așa cum era în 02.01.2008
Site-ul nostru, așa cum era în 02.01.2008
Site-ul nostru, așa cum era în 08.03.2005
Site-ul nostru, așa cum era în 08.03.2005
Site-ul nostru, așa cum era în 04.10.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 04.10.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 18.07.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 18.07.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 26.10.2001
Site-ul nostru, așa cum era în 26.10.2001
Cerere Examen Titularizare
Cerere Examen Titularizare
Cerere Binecuvântare Seminar
Cerere Binecuvântare Seminar
Cerere Binecuvântare Facultate
Cerere Binecuvântare Facultate
Cerere Binecuvântare Atestat
Cerere Binecuvântare Atestat
Live Episcopie
Live Episcopie
Live Urziceni
Live Urziceni
Live Mavrogheni
Live Mavrogheni
Calculator
Calculator
Știri Centrul Eparhial
Știri Centrul Eparhial
Știri din Parohii și Mănăstiri
Știri din Parohii și Mănăstiri
Toate știrile din Eparhie, la un loc
Toate știrile din Eparhie, la un loc