Noutăți

Eveniment istoric pentru Catedrala din Urziceni

22 martie 2015, în Duminica a IV-a din Postul Mare, la catedrala din municipiul Urziceni a slujit Sfânta Liturghie Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor în conslujire cu Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

Evenimentul a fost prilejuit de prezența raclei cu moaştele Sfântului Ioan Gură de Aur în municipiul Urziceni, adusă cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, de o delegație a Patriarhiei Române, condusă de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

Din soborul de slujitori a făcut parte preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, Vicar Eparhial, preacucernicii părinți consilieri Daniel Florin Enașcu, Cristi Gavrilă, Florin Ionescu și Nicușor Silviu Dascălu, preacucernicii părinți protopopi, din județul Ialomița, Bogdan Ionuț Stancu, Cristian Ștefan Munteanu, Ionuț Costinel Voicu, preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a adus cuvânt de mulțumire și recunoștință Preafericitului Părinte Patriarh Daniel pentru binecuvântarea aducerii spre închinare a moaștelor Sfântului Ioan Gură de Aur în Eparhia noastră și a vorbit despre minunea vindecării fiului lunatic, despre puterea credinței, despre ajutorul pe care postul și rugăciunea ni-l dau în lupta cu lucrarea celui rău.

Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor a mulțumit Preasfințitului Chiriarh al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor Vincențiu pentru invitația de a sluji la această prăznuire și a vorbit despre viața Sfântului Ioan Gură de Aur, despre exemplul de trăire și mărturisire al lui Hristos pe care Sfântul ni-l arată.

Cu această ocazie Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a acordat, prin hirotesie rangul de iconom preacucernicului Părinte Aurel Berbec, preot paroh al parohiei Gârbovi I și rangul de sachelar preacucernicului părinte George Cristian Popa, de la parohia Drăgoiești, precum și Medalia Aniversară a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor preacucernicului părinte Nicolae Alexandru Pretorian de la parohia „Sfânta Irina” – Galatsiou din Atena.

Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a dăruit Preasfințitului Timotei ultimele apariții editoriale ale Eparhiei noastre, iar părintele Protopop Bogdan Ionuț Stancu i-a dăruit un omofor și un epitrahil.

După Sfânta Liturghie cei doi episcopi au vizitat parohia „Sfânta Treime” din municipiul Urziceni.

Evenimentul a fost transmis online de către Agenția de Știri „Lăcașuri Ortodoxe” și poate fi urmărit și zilele următoare pe întreaga Rețea Informațională a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.


Distribuie:

Cele mai recente articole

Aplicații puse la dispoziție

Toate
Știri
Transmisiuni
Unelte
Cereri și Formulare
Îndrumător
Publicații
Din Arhive
Colinde TV
Colinde TV
Filme
Filme
Știri Seminar și Asociații
Știri Seminar și Asociații
Calendar Ortodox și Citiri Zilnice
Calendar Ortodox și Citiri Zilnice
Pelerini în Eparhie
Pelerini în Eparhie
Știri din Protopopiate
Știri din Protopopiate
Publicații Eparhiale
Publicații Eparhiale
Site-ul nostru, în perioada 2010-2021
Site-ul nostru, în perioada 2010-2021
Site-ul nostru, așa cum era în 02.01.2008
Site-ul nostru, așa cum era în 02.01.2008
Site-ul nostru, așa cum era în 08.03.2005
Site-ul nostru, așa cum era în 08.03.2005
Site-ul nostru, așa cum era în 04.10.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 04.10.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 18.07.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 18.07.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 26.10.2001
Site-ul nostru, așa cum era în 26.10.2001
Cerere Examen Titularizare
Cerere Examen Titularizare
Cerere Binecuvântare Seminar
Cerere Binecuvântare Seminar
Cerere Binecuvântare Facultate
Cerere Binecuvântare Facultate
Cerere Binecuvântare Atestat
Cerere Binecuvântare Atestat
Live Episcopie
Live Episcopie
Live Urziceni
Live Urziceni
Calculator
Calculator
Știri Centrul Eparhial
Știri Centrul Eparhial
Știri din Parohii și Mănăstiri
Știri din Parohii și Mănăstiri
Sari la conținut