Noutăți

Cuvânt la trecerea la cele veșnice a vrednicului de pomenire Înaltpreasfințitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului

Prea Bunul Dumnezeu a rânduit ca, în ziua de pomenire a Sfântului Mucenic Eupsihie din Cezareea Capadociei, să-l cheme în rândurile drepților pe Înaltpreasfințitul Părinte Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului.

Apărător vajnic al Ortodoxiei, mai ales în perioada comunistă, Înaltpreasfinția Sa a rămas în memoria creștinilor dreptcredincioși ca un blând păstor, totdeauna demn și mereu cu un suflet tânăr.

Cu pioasă aducere aminte, mărturisim că fericitul întru adormire Arhiepiscop al Râmnicului, Înaltpreasfințitul Gherasim, este fiu al Bărăganului. Iar acest apelativ, nu este unul formal. Înaltpreasfinția Sa nu și-a uitat niciodată rădăcinile. Este ctitor a două biserici din localitatea Sa natală, Munteni Buzău din județul Ialomița, dar și părinte spiritual al mai multor credincioși și preoți din Eparhia noastră.

Întotdeauna, cu multă dragoste, Înaltpreasfinția Sa a răspuns tuturor invitațiilor Noastre, participând la diferite evenimente importante pentru Episcopia Sloboziei și Călărașilor. Se cuvine să rememorăm binecuvântarea pe care Eparhia noastră a primit-o, în luna noiembrie a anului 2011, când, prin grija vrednicului de pomenire, Înalpreasfințitul Gherasim, moaștele Sfântului Grigore Decapolitul au poposit în Catedrala Episcopală Înălțarea Domnului din Slobozia și în vechea vatră de credință a Bărăganului, Mănăstirea Sfinții Voievozi din Slobozia.

Rugăm pe Dumnezeu, Cel în Treime slăvit, să-I facă locaș în Împărăţia Cerurilor pentru sufletul vrednicului de pomenire, Înaltpreasfințitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului!

Dumnezeu să îl odihnească cu drepții,

† VINCENŢIU

Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor

Preasfințitul Părintele Nostru Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, va participa sâmbătă la slujba de prohodire a vrednicului de pomenire, Înaltpreasfințitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, ce se va oficia în Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea.


Distribuie:

Cele mai recente articole

Aplicații puse la dispoziție

Toate
Știri
Transmisiuni
Unelte
Cereri și Formulare
Îndrumător
Publicații
Din Arhive
Colinde TV
Colinde TV
Filme
Filme
Știri Seminar și Asociații
Știri Seminar și Asociații
Calendar Ortodox și Citiri Zilnice
Calendar Ortodox și Citiri Zilnice
Pelerini în Eparhie
Pelerini în Eparhie
Știri din Protopopiate
Știri din Protopopiate
Publicații Eparhiale
Publicații Eparhiale
Site-ul nostru, în perioada 2010-2021
Site-ul nostru, în perioada 2010-2021
Site-ul nostru, așa cum era în 02.01.2008
Site-ul nostru, așa cum era în 02.01.2008
Site-ul nostru, așa cum era în 08.03.2005
Site-ul nostru, așa cum era în 08.03.2005
Site-ul nostru, așa cum era în 04.10.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 04.10.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 18.07.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 18.07.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 26.10.2001
Site-ul nostru, așa cum era în 26.10.2001
Cerere Examen Titularizare
Cerere Examen Titularizare
Cerere Binecuvântare Seminar
Cerere Binecuvântare Seminar
Cerere Binecuvântare Facultate
Cerere Binecuvântare Facultate
Cerere Binecuvântare Atestat
Cerere Binecuvântare Atestat
Live Episcopie
Live Episcopie
Live Urziceni
Live Urziceni
Calculator
Calculator
Știri Centrul Eparhial
Știri Centrul Eparhial
Știri din Parohii și Mănăstiri
Știri din Parohii și Mănăstiri
Sari la conținut