Noutăți

29 iunie 2013 – 4 ani de la Întronizarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu

ca Episcop al Sloboziei şi Călăraşilor

Praznicul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel este şi sărbătoarea Eparhiei, căci în această zi, în urmă cu 4 ani, Preasfinţitul Părinte Vincenţiu era instalat de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, ca Episcop al Sloboziei şi Călăraşilor. Astfel, în ziua de 29 iunie 2013 clerul şi dreptmăritorii creştini din Eparhia noastră sărbătoresc întronizarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu ca Episcop al Sloboziei şi Călăraşilor.

Evenimentul a fost marcat de săvârşirea Sfintei Liturghii arhiereşti, Preasfinţia Sa liturghisind alături de un sobor format din părinţii consilieri, protopopi, inspectori şi stareţi.

La acest moment aniversar, Întâistătătorul Eparhiei a acordat acte de cinstire, hirotesind în treapta de iconom – stavrofor pe preacucernicul părinte Emil Cotu de la parohia Valea Presnei, cu dreptul de a purta şi „Crucea Sloboziei”, iar pe preacucernicii părinţi: Valentin Soare de la parohia Gostilele, Gheorghiță Tipa de la parohia Dragoş Vodă şi Marius Cherciu de la parohia Răzvani, întru sachelar.

După Sfânta Liturghie, a urmat slujba de Te Deum, iar preacucernicul părinte Cristi Gavrilă, Consilier Administrativ – Bisericesc, a citit un cuvânt, în numele ostenitorilor Centrului Eparhial, prin care a subliniat realizările pastorale, misionare, administrative şi sociale ale Episcopiei noastre în cei patru ani. În numele Permanenţei Consiliului Eparhial, preacucernicia sa a oferit Preasfinţiei Sale „Ordinul Crucea Sloboziei în grad de CRUCE ANIVERSARĂ”.

Preasfinţia Sa a mulţumit preoţilor şi credincioşilor pentru dragostea cu care l-au înconjurat la acest moment aniversar, exprimându-şi nădejdea că lucrarea de mântuire pe care slujitorii sfintelor altare din cele 2 judeţe ale Episcopiei noastre o săvârşesc, va spori înzecit şi însutit în anii care vor urma.

Întâistătătorul Eparhiei noastre a prezentat medalia aniversară, pe care a oferit-o reprezentanţilor autorităţilor locale prezente la Sfânta Liturghie şi unor binefăcători ai Episcopie noastre.

Preacucernicul părinte Manuel Rusu, consilier cultural, a prezentat noua apariţie editorială, lucrarea părintelui profesor Ioan Caraza – „Importanţa preacinstirii Maicii Domnului pentru mărturisirea lui Dumnezeu, în Hristos, la Sfântul Chiril al Alexandriei”.


Distribuie:

Cele mai recente articole

Aplicații puse la dispoziție

Toate
Știri
Transmisiuni
Unelte
Cereri și Formulare
Îndrumător
Publicații
Din Arhive
Colinde TV
Colinde TV
Filme
Filme
Știri Seminar și Asociații
Știri Seminar și Asociații
Calendar Ortodox și Citiri Zilnice
Calendar Ortodox și Citiri Zilnice
Pelerini în Eparhie
Pelerini în Eparhie
Știri din Protopopiate
Știri din Protopopiate
Publicații Eparhiale
Publicații Eparhiale
Site-ul nostru, în perioada 2010-2021
Site-ul nostru, în perioada 2010-2021
Site-ul nostru, așa cum era în 02.01.2008
Site-ul nostru, așa cum era în 02.01.2008
Site-ul nostru, așa cum era în 08.03.2005
Site-ul nostru, așa cum era în 08.03.2005
Site-ul nostru, așa cum era în 04.10.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 04.10.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 18.07.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 18.07.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 26.10.2001
Site-ul nostru, așa cum era în 26.10.2001
Cerere Examen Titularizare
Cerere Examen Titularizare
Cerere Binecuvântare Seminar
Cerere Binecuvântare Seminar
Cerere Binecuvântare Facultate
Cerere Binecuvântare Facultate
Cerere Binecuvântare Atestat
Cerere Binecuvântare Atestat
Live Episcopie
Live Episcopie
Live Urziceni
Live Urziceni
Calculator
Calculator
Știri Centrul Eparhial
Știri Centrul Eparhial
Știri din Parohii și Mănăstiri
Știri din Parohii și Mănăstiri
Sari la conținut