Caută
Categorii
  • Știri
  • Transmisiuni
  • Unelte
  • Cereri și Formulare
  • Îndrumător
  • Publicații
  • Din Arhive
  • Toate
Peste 350 de Biserici și Mănăstiri. 6 Protopopiate.
În Bărăgan.
Informații oferite de Centrul Eparhial

Ce este nou în Episcopia Sloboziei și Călărașilor

09 ianuarie 2013 – Şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial

Miercuri, 09 ianuarie 2013, a avut loc şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial, sub preşedinţia Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu, care a binecuvântat membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, pentru începutul noului an. În deschiderea şedinţei s-a păstrat un moment de reculegere pentru adormitul întru fericire Arhiepiscopul Epifanie al Buzăului şi Vrancei şi s-a cântat „Veşnică Pomenire”.

Preasfinţitul Chiriarh a cerut implicarea membrilor Permanenţei şi a tuturor slujitorilor Eparhiei noastre în buna desfăşurare a evenimentelor ce vor marca, în cursul anului acesta şi în 2014, aniversarea a 20 de ani de la întemeierea Eparhiei şi alegerea primului ei Întâistătător.

S-a aprobat convocarea Consiliului Eparhial şi Adunării Eparhiale şi programul desfăşurării evenimentelor legate de aceste şedinţe anuale din viaţa Eparhiei noastre.

S-a acordat arhiereasca binecuvântare pentru realizarea site-ului parohiei Iazu din Protopopiatul Slobozia.

Au fost acordate mai multe ajutoare unor preoţi şi credincioşi aflaţi în situaţii sociale şi medicale deosebite, din fondurile destinate acestor situaţii.

Rămânem în legătură
Să începem