Caută
Categorii
  • Știri
  • Transmisiuni
  • Unelte
  • Cereri și Formulare
  • Îndrumător
  • Publicații
  • Din Arhive
  • Toate
Peste 350 de Biserici și Mănăstiri. 6 Protopopiate.
În Bărăgan.
Informații oferite de Centrul Eparhial

Ce este nou în Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Rugăciune și Milostenie la Catedrala din Urziceni

Maifericit este a da decât a lua (Faptele Apostolilor 20, 35)

Parohia SfințiiÎmpărați Constantin și Elena prin consiliul și comitetul parohial desfășoarăperiodic acțiuni social-filantropice.

În perioadaPostului Mare s-a strâns suma de 1900 lei din care au fost făcute șaizeci șicinci de pachete cu alimente. Șapte pachete au fost dăruite unor familii dinParohia misionară Bițina, comuna Movilița. Opt pachete au fost dăruite unorfamilii din Parohia misionară Hagiești, comuna Sinești. Restul de 50 de pacheteau fost distribuite unor persoane nevoiașe din parohie.

În Joia Mare,slujitorii Catedralei Sfinții Împărați din Urziceni, Preotul Paroh Bogdan IonuțStancu, Preotul Adrian Lucian Scărlătescu, Părintele Diacon Mihai Petre șidascălul Mihai Gheorghe, însoțiți de Părintele Misionar Nicolae Gangă au mersîn Cartierul Catanga. Aici locuiesc persoane cu venituri reduse, ce periodicsunt sprijinite de parohia noastră. S-a săvârșit Slujba Agheasmei, urmată debotezul tuturor caselor, după care s-au împărțit pachete cu alimente (cozonac,făină, zahăr, ulei, dulciuri, conserve).

Aducem mulțumirituturor credincioșilor pentru altruismul de care dau dovadă materializat prindonațiile oferite și menite să sprijine activitățile filantropice ale parohiei.

De asemeneamulțumim, în mod deosebit, Companiei Carrefour România care prin colaborarea șisusținerea permanentă a activităților bisericii noastre arată o vădităpreocupare și un real sprijin pentru persoanele cu venituri reduse dincomunitate.

Bunul Dumnezeusă vă binecuvânteze și să vă răsplătească însutit osteneala și jertfa.

Preot parohBogdan-Ionuț Stancu

Rămânem în legătură
Să începem