Caută
Categorii
  • Știri
  • Transmisiuni
  • Unelte
  • Cereri și Formulare
  • Îndrumător
  • Publicații
  • Din Arhive
  • Toate
Peste 350 de Biserici și Mănăstiri. 6 Protopopiate.
În Bărăgan.
Informații oferite de Centrul Eparhial

Ce este nou în Episcopia Sloboziei și Călărașilor

04 aprilie 2012 – Permanența Consiliului Eparhial

Miercuri, 4 aprilie 2012, membrii Permanenței Consiliului Eparhial au participat la ședința de lucru prezidată de Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu.

Ședința a început cu prezentarea programului din Săptămâna Luminată, în preajma slăvitului Praznic al Izvorului Tămăduirii, când miercuri, 18 aprilie, credincioşii din aceste meleaguri ocrotite de Dumnezeu, vor fi binecuvântaţi de aducerea la Catedrala Episcopală Înălţarea Domnului din Slobozia a Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Sfânta Mănăstire Neamţ.

Procesiunea cu Sfânta Icoană va pleca de la Catedrala Episcopală Înălţarea Domnului către Sfânta Mănăstire Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, din Slobozia, alături de toţi preoţii şi diaconii din judeţele Ialomiţa şi Călăraşi, începând cu orele 1630.

Vor urma slujbe de priveghere, săvârșite la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi”, iar vineri, 20 aprilie 2012, se va săvârşi Sfânta Liturghie Arhierească, unde sub protia Preasfinţiei Sale, va sluji un impresionant sobor de preoţi şi diaconi.

S-au soluţionat referatele Sectoarelor de activitate din Cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, având ca scop sporirea activităţii pastoral – misionare din cuprinsul Eparhiei noastre.

Şi de această dată au fost acordate mai multe ajutoare unor preoţi şi credincioşi aflaţi în situaţii sociale şi medicale deosebite, din fondurile Eparhiei noastre destinate acestor situaţii.

Rămânem în legătură
Să începem