Hramul Mănăstirii “Sfinţii Voievozi” din Slobozia

Joi, 8 noiembrie 2012, Manastirea “Sfintii Voievozi” din municipiul de Resedinta Episcopala, Slobozia si-a sarbatorit hramul. Sfanta Liturghie a fost oficiata de catre Preasfintitul Parinte Vincentiu, Episcopul Sloboziei si Calarasilor, inconjurat de preacuviosul parinte staret arhimandritul Rafail, exarhul manastirilor, un ales sobor de parinti consilieri, preacuviosi parintii stareti, parintii protopopi, preoti si diaconi.

Raspunsurile liturgice au fost date de membrii Coralei “Armonia” din Constanta.

Preasfintitul Episcop Vincentiu au tinut cuvant de invatatura la pericopa evanghelica si a vorbit despre prezenta si lucrarea Sfintilor Ingeri in viata noastra, despre Sfintii Arhangheli ocrotitorii Manastirii si orasului Slobozia. A multumit Preasfintitului Corneliu, Episcopul Husilor pentru dragostea aratata Eparhiei noastra, trimitand Icoana Facatoare de minuni a Maicii Domnului de la Manastirea Floresti, dar binecuvantat pentru credinciosii Eparhiei noastre.

Dupa Sfanta Liturghie s-a savarsit slujba de parastas pentru fericitii ctitori, slujitori, binefacatori si ostenitori ai Sfintei Manastiri din Slobozia.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...