Cerc pastoral la Parohia Gura Văii

Miercuri, 10 august 2016, ziua când Biserica cinstește pe Sfântul Mucenic Lavrentie Arhidiaconul, la Parohia Gura Văii, Protopopiatul Slobozia, a fost zi de bucurie și de rugăciune pentru enoriașii parohiei noastre.

Bucuria celor prezenți a fost desăvârșită prin aducerea în parohia noastră a unei racle cu o parte din acoperământul Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași și al Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul.

Toate acestea au fost posibile cu binecuvântarea Preasfinției Sale Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Preoții prezenți, membrii ai cercului pastoral numărul patru au oficiat Taina Sfântului Maslu.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de către părintele Bănică Angelo, de la Parohia Mărculești, care a pregătit referatul cu tema „Postul Adormirii Maicii Domnului”, prilej cu care enoriașii prezenți l-au ascultat cu multă atenţie. Părintele paroh Popa Laurențiu a mulţumit preoţilor coslujitori pentru dragostea cu care au răspuns invitaţiei de a sluji împreună.

A consemnat Pr. Popa Laurențiu.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...