Caută
Categorii
  • Știri
  • Transmisiuni
  • Unelte
  • Cereri și Formulare
  • Îndrumător
  • Publicații
  • Din Arhive
  • Toate
Peste 350 de Biserici și Mănăstiri. 6 Protopopiate.
În Bărăgan.
Informații oferite de Centrul Eparhial

Ce este nou în Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Înaltpreasfințitul Părinte Gherasim a fost prohodit sâmbătă, 12 aprilie 2014

Sâmbătă, 12 aprilie 2014, Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, a slujit alături de ierarhi ai Sfântului Sinod la slujba de prohodire a vrednicului de pomenire, Înaltpreasfințitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, ce a fost oficiată în Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea.

Înaltpreasfințitul Gherasim, a fost fiu al Bărăganului, al Eparhiei noastre. Este ctitor a două biserici din localitatea Sa natală, Munteni Buzău din județul Ialomița, dar și părinte spiritual al mai multor credincioși și preoți din Eparhia noastră.

Rămânem în legătură
Să începem