Noutăți

Slujbă arhierească la parohia Balaciu

Duminică 20 octombrie 2013, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a fost prezent în mijlocul credincioşilor din parohia Balaciu, Protopopiatul Slobozia, parohie care a împlinit 400 de ani de existenţă.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au participat preacucernicii părinţi consilieri Daniel Florin Enaşcu, Florin Ionescu, Nicuşor Silviu Dascălu, preacucernicul părinte protopop Dumitru Drăghici, preoţi şi diaconi.

Împreună rugători au fost autorităţile locale şi credincioşii, iar răspunsurile la strană au fost date de Corul Seminarului Teologic din Slobozia.

La acest moment aniversar Chiriarhul locului a hirotonit preot pe preacucernicul diacon Ilie Agapie, pe seama parohiei Bora din municipiul Slobozia, pe tânărul teolog Ionuţ Butu l-a hirotonit diacon pe seama Catedralei Episcopale „Înălţarea Domnului” din Slobozia, iar preacucernicul părinte paroh Marian Zăvoeanu a primit prin hirotesie rangul de sachelar, pentru buna chivernisire a sfântului lăcaş.

La momentul predicii, Preasfinţia Sa a vorbit celor prezenţi despre minunea vindecării demonizatului din ţinutul Gherghesenilor, care este un exemplu de ceea ce face diavolul din om şi umanitate, despre puterea deplină pe care Dumnezeu o are asupra celui rău, putere dăruită Bisericii Sale. Harul Sfântului Duh, pe care-l primim prin sfintele taine ale Bisericii, este cea mai bună protecţie împotriva celui rău.

Şi astăzi lumea este plină de demonizaţi, de cei care asemenea gadarenilor, refuză să-L primească pe Dumnezeu în sufletele şi casele lor, iar Harul Divin, primit la sfintele taine, este singurul ajutor în sprijinul acestor oameni ispitiţi de diavol.

Preasfinţitul Părinte Episcop a mulţumit ostenitorilor Agenţiei de Presă „Lăcaşuri Ortodoxe” pentru transmisiunea live-online, a acestei Sfinte Liturghii, moment de comuniune şi bucurie duhovnicească pentru comunitatea parohială din Balaciu.

După Sfânta Liturghie Întâistătătorul Eparhiei noastre a vizitat beneficiarii Căminului de persoane vârstnice „ing. Vadim Rusu” din Balaciu, binecuvântându-i şi adresându-le cuvânt de îmbărbătare rezidenţilor, dăruindu-le exemplare ale monografiilor publicate recent în Eparhia noastră, apoi a vizitat parohia Pitişteanu.


Distribuie:

Cele mai recente articole

Aplicații puse la dispoziție

Toate
Știri
Transmisiuni
Unelte
Cereri și Formulare
Îndrumător
Publicații
Din Arhive
Colinde TV
Colinde TV
Filme
Filme
Știri Seminar și Asociații
Știri Seminar și Asociații
Calendar Ortodox și Citiri Zilnice
Calendar Ortodox și Citiri Zilnice
Pelerini în Eparhie
Pelerini în Eparhie
Știri din Protopopiate
Știri din Protopopiate
Publicații Eparhiale
Publicații Eparhiale
Site-ul nostru, în perioada 2010-2021
Site-ul nostru, în perioada 2010-2021
Site-ul nostru, așa cum era în 02.01.2008
Site-ul nostru, așa cum era în 02.01.2008
Site-ul nostru, așa cum era în 08.03.2005
Site-ul nostru, așa cum era în 08.03.2005
Site-ul nostru, așa cum era în 04.10.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 04.10.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 18.07.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 18.07.2003
Site-ul nostru, așa cum era în 26.10.2001
Site-ul nostru, așa cum era în 26.10.2001
Cerere Examen Titularizare
Cerere Examen Titularizare
Cerere Binecuvântare Seminar
Cerere Binecuvântare Seminar
Cerere Binecuvântare Facultate
Cerere Binecuvântare Facultate
Cerere Binecuvântare Atestat
Cerere Binecuvântare Atestat
Live Episcopie
Live Episcopie
Live Urziceni
Live Urziceni
Calculator
Calculator
Știri Centrul Eparhial
Știri Centrul Eparhial
Știri din Parohii și Mănăstiri
Știri din Parohii și Mănăstiri
Sari la conținut