Protopopiate

Ședința de lucru a Permanenței Consiliului Eparhial (7 aprilie 2021)

07 Apr 2021
14:40

      În Sala de Consiliului „Matei Basarab” din cadrul Centrului Eparhial a avut loc miercuri, 7 aprilie 2021, ședința de lucru a Permanenței Consiliului Eparhial, sub președinția Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu.

      Doi preoți ai Eparhiei noastre din parohiile „Frăsinet” Protopopiatului Lehliu și „Independența” Protopopiatul Călărași, au solicitat sprijin tehnic pentru  înfrumusețarea bisericilor.

      S-a acordat arhiereasca binecuvântare pentru colaborarea Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia, în vederea studierii și valorificării prin intermediul evenimentelor și publicațiilor proiectului a icoanelor rusești și de factură rusească aflate în patrimoniul lăcașurilor de cult din cadrul Eparhiei noastre, mai ales a celor de la Mănăstirea Plătărești din județul Călărași.

      S-au aprobat măsuri pentru îmbunătățirea activității pastoral – misionare și administrativ – patrimoniale a parohiilor, mănăstirilor și protopopiatelor din cuprinsul Episcopiei noastre.