Articole

Şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial

27 Nov 2013
10:04
Miercuri, 27 noiembrie 2013, a avut loc şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial, sub preşedinţia Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu, având pe ordinea de zi măsuri pentru îmbunătăţirea activităţii pastoral – misionare şi administrativ – patrimoniale a parohiilor, mănăstirilor şi protopopiatelor din cuprinsul Episcopiei noastre.

Din hotărârile Permanenţei Consiliului Eparhial amintim:

- S-a luat act de comunicarea Cancelarie Sfântului Sinod în legătură cu situaţia Sfintelor Moaşte din cuprinsul Eparhiei Sloboziei şi Călăraşilor;

- S-a luat act de hotărârea Sfântului Sinod în legătură cu declararea anului 2015 în Patriarhia Română ca „Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi”;

- S-a luat act şi de alte hotărâri ale Sfântului Sinod privind lucrarea pastorală, misionară şi filantropică a parohiilor ortodoxe şi s-au aprobat măsuri de implementare a acestora la nivelul întregii Eparhii;

- S-au aprobat lucrări de consolidare şi înfrumuseţare pentru mai multe biserici parohiale din Eparhia noastră;

- S-a aprobat numirea părintelui secretar Buche Ion, paroh al Parohiei Găiţa, ca preşedinte al Cercului Pastoral Misionar Făcăeni, din Protopopiatul Feteşti;

- S-a aprobat realizarea proiectului media: „Program informatic cu aplicaţie web: Harta informaţională automatizată, dinamică şi interactivă de centralizare a evenimentelor şi informaţiilor din Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor / Reţea informatică şi informaţională”, care să fie implementat în Eparhia noastră prin Asociaţia Lăcaşuri Ortodoxe şi să ajute la îmbunătăţirea prezenţei Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor în spaţiul web, într-un moment în care reţeaua de Internet este în continuă creştere în România, cât şi în întreaga lume;

- S-a analizat şi soluţionat problema ajutorării unor credincioşi aflaţi în situaţii sociale şi medicale deosebite.