Articole

09 ianuarie 2013 – Şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial

09 Jan 2013
12:25
Miercuri, 09 ianuarie 2013, a avut loc şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial, sub preşedinţia Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu, care a binecuvântat membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, pentru începutul noului an. În deschiderea şedinţei s-a păstrat un moment de reculegere pentru adormitul întru fericire Arhiepiscopul Epifanie al Buzăului şi Vrancei şi s-a cântat „Veşnică Pomenire”.

Preasfinţitul Chiriarh a cerut implicarea membrilor Permanenţei şi a tuturor slujitorilor Eparhiei noastre în buna desfăşurare a evenimentelor ce vor marca, în cursul anului acesta şi în 2014, aniversarea a 20 de ani de la întemeierea Eparhiei şi alegerea primului ei Întâistătător.

S-a aprobat convocarea Consiliului Eparhial şi Adunării Eparhiale şi programul desfăşurării evenimentelor legate de aceste şedinţe anuale din viaţa Eparhiei noastre.

S-a acordat arhiereasca binecuvântare pentru realizarea site-ului parohiei Iazu din Protopopiatul Slobozia.

Au fost acordate mai multe ajutoare unor preoţi şi credincioşi aflaţi în situaţii sociale şi medicale deosebite, din fondurile destinate acestor situaţii.