Hramul Mănăstirii, monument istoric, din Slobozia

Vineri, 21 aprilie 2017, Izvorul Tămăduirii, monument istoric, din Slobozia, Izvorul Tămăduirii, monument istoric, PS Vincențiu
Episcopia Sloboziei si Calarasilor

In: Protopopiatul slobozia
Data: 21 April, 2017
Recomanda

Vineri, 21 aprilie 2017, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte „Izvorul Tămăduirii”, o sărbătoare închinată Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea, monument istoric, cu hramurile „Sfinţii Voievozi” şi „Izvorul Tămăduirii” din Slobozia. La slujbă au participat membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, preacucernicii părinţi protopopi ai Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţi din municipiul Slobozia şi diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul restrâns al Seminarului Teologic „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Slobozia.

S-au rugat alături de ceilalţi pelerini şi credincioşi şi reprezentanţi ai autorităţilor locale, judeţene şi centrale.

În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a hirotonit preot pe diaconul Alexandru Valentin Petcu pe seama Parohiei Căscioarele, Protopopiatul Oltenița.

În cuvântul Său Preasfinţitul Episcop a vorbit credincioşilor despre ajutorul pe care-l primim prin rugăciunile către Născătoarea de Dumnezeu, despre puterea sfinţitoare a apei ce s-a sfinţit în această zi, despre ajutorul pe care sfinţii îl dăruiesc sufletelor şi trupurilor noastre.

Preasfinţia Sa, a mulţumit, Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei pentru bucuria duhovnicească pe care a făcut-o credincioşilor Eparhiei noastre prin venirea icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Agapia nemțeană în cetatea Sloboziei din Bărăgan.

Ca acest moment să fie marcat de bucurie, Întâistătătorul Eparhiei noastre a acordat Medalia Aniversară a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor domnului Mitru Crişan, milostiv ajutător al Mănăstirii „Sfinţii Voievozi”.

După oficierea Sfintei Liturghii Preasfinţia Sa a sfinţit Aghiasma, după rânduiala specifică Săptămânii Luminate.

Sfânta Liturghie din ziua hramului a fost transmisă online pe Rețeaua Informațională a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor – www.sf-esc.ro, prin Agenția de Știri Lăcașuri Ortodoxe.

 

Abonament RSS Informatii
SPRIJINIM CONSTRUIREA CATEDRALEI
Cautare